Und alles ist weg - Orte des Ersten Weltkrieges in Polen
Miejsca, których nie ma - Miejsca w Polsce z I wojna swiatowa
Der Fotograf Eric Pawlitzky hat unterstützt durch ein Stipendium der Gesellschaft für deutsch-polnische Zusammenarbeit im Jahr 2013 Orte des Ersten Weltkrieges in Polen bereist.
Dem gingen umfangreiche Recherchen voraus, deren Ziel es war, nicht abstrakte Ortsnamen, sondern konkrete Landmarken zu recherchieren, an denen tatsächlich Kampfhandlungen stattgefunden haben. Pawlitzky hat diese Orte fotografiert und dabei zugleich versucht, die Vielfalt und Schönheit der polnischen Landschaften zu erfassen.
Neben den Fotografien von Pawlitzky, wird auch die Replik eines historischen Fotoalbums präsentiert.
Die Ausstellung wird ab Sommer 2014 in Polen und Deutschland zu sehen sein.
Veranstaltungsort: | Termin: |
Regionalmuseum Lyck/Ełk, Masuren | 26.08. - 30.09.2014 |
Regionalmuseum Brzeziny |
|
Miejsca, których nie ma. Miejsca w Polsce związane z I wojną światową Dzięki stypendium Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, fotograf Eric Pawlitzky odkrywał przez ostatnie 12 miesięcy miejsca, związane z I wojną światową w Polsce. Projekt był prezentowany na wystawie w KUENSTLERHAUS Dortmundzie od 2 do 25 maja, a Pawlitzky znalazł się wśród zwycięzców konkursu na fotografię eksperymentalną i czeka na liczne ekspozycje w Polsce i Niemczech wymienione poniżej. Wystawa pokazywana będzie w Polsce i w Niemczech w różnych miejscach, począwszy od lata 2014 r. Elementem wystawy, obok wydruków ze zdjęciami i tekstami, jest replika historycznego albumu fotograficznego. Zawiera on reprodukcje fotografii, sporządzonych za pomocą dawnego aparatu używającego techniki naświetlania obrazu na płytkach. Wystawa składa się z połączenia 30 wielkoformatowych zdjęć krajobrazu i tekstów źródłowych, związanych z danym miejscem. Są to cytaty ze współczesnych opisów wydarzeń. Na chwilę obecną planowane są wystawy w Ełku w Muzeum Regionalnym (wernisaż 26 sierpnia 2014 r.) i w Brzezinach k. Łodzi (wernisaż 23 listopada br.), a od 1 do 31 sierpnia w Instytucie Polskim w Monachium. Obecnie trwają rozmowy nt. dalszych ekspozycji w Polsce i w Niemczech. Projekt będzie również prezentowany od 8 maja 2014 przez dwa miesiące w Polsko – Niemieckim Muzeum w Dreźnie. |
---|